OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Od kilku dni wszyscy stajemy bezradni wobec dramatów, jakie dzieją się na Ukrainie. Nasi bracia i siostry opuszczają własne domy, w których byli u siebie i czuli się bezpiecznie. Uciekają przed wojną, szukają schronienia. Chociaż trudności nie znikają, to dzięki obecności Chrystusa w naszych sercach panuje pokój, który zawsze zwycięża.
Ksiądz Biskup Marek Solarczyk i Caritas Diecezji Radomskiej, zwracają się z prośbą do Księży Proboszczów o zbiórkę w parafiach, w dniach od 28 lutego do 6 marca najbardziej potrzebnych rzeczy, które będą przekazane na Ukrainę, jak również uchodźcom, którzy są już w Polsce. Pośród najbardziej potrzebnych rzeczy znajdują się:
koce,
śpiwory,
poduszki,
kołdry,
pościel,
ręczniki,
środki opatrunkowe,
środki higieniczne (mydło w płynie, pasty do zębów, szczoteczki, szampony, proszki do prania),
artykuły dla niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne).
Zebrane dary zostaną przekazane Księżom pracującym na Ukrainie, pochodzącym z naszej diecezji jak również na pomoc osobom przybywającym do Polski.
W związku z inwazją rosyjską na Ukrainę i zabijaniem niewinnych ludzi Środa Popielcowa będzie dniem postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą. I dziś i właśnie w Popielec organizujemy zbiórkę do puszek na pomoc uchodźcom i ofiarom wojny.
1 Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
2. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
3. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 08.00, 10.00 i 18.00
4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
5. W piątek 4 marca, obchodzić będziemy doroczną uroczystość św. Kazimierza królewicza, patrona naszej Diecezji i miasta Radomia. Biografowie św. Kazimierza podkreślają jego umiłowanie modlitwy, ducha ascezy i pokuty, skrywanej, ale utwierdzonej pobożności opartej na adoracji Chrystusa w Eucharystii i na zawierzeniu Maryi. Prostota i głębia, pokora i godność – to cechy religijności św. Kazimierza, tak bardzo aktualne także w naszych czasach.
Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie, pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym.
· Triduum ku czci św. Kazimierza: 1, 2 i 3 marca o godz. 17.30
· W piątek, 4 marca, o godz. 12.00, centralna Msza św. odpustowa celebrowana przez Ks. Biskupa Marka Solarczyka.
6. Od 2018 roku piątek przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
7. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 17.00 dla dzieci i o 18.30 dla młodzieży i dorosłych oraz na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 16.30.
9. W tym tygodniu przypada :
– pierwszy czwartek : modlitwa o uświęcenie kapłanów o nowe powołania kapłańskie misyjne i zakonne, szczególnie z naszej parafii, za kapłanów pochodzących z naszej parafii i kapłanów, którzy wśród nas posługiwali czy posługują o godz. 18.00
– pierwszy piątek: spowiedź święta o godz.1700, spowiedź i Komunia św. u osób starszych i chorych od godz. 09.00
– pierwsza sobota: wystawianie Najświętszego Sakramentu o godz. 07.00, osobista adoracja o 07.30, o 08.00 nabożeństwo różańcowe i Msza św.
10. Za sprzątanie i ofiarę dziękuję następującym osobom: Ewa Pawlak, Barbara Skwira, Anna Molendowska, Elżbieta Stanisławek
11. O sprzątanie ewentualną ofiarę proszę rodziny z Sadkowa z ul. Północnej
12. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego:
– Inspiracje do dobrego przeżycia rozpoczynającego się Wielkiego Postu
– Rodzaje wielkopostnych umartwień i ich sens
13. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.